hava 28° Açık
DOLAR 32,7569 % % -0.11
EURO 35,1083 % % -0.01
GRAM ALTIN 2.453,38 % % -0,19
ÇEYREK A. 4.011,28 % % -0,19
BITCOIN 66.739,99 % 0.727
SON DAKİKA
Google News

Sağlık Bakanı Koca, AB Sağlık Komiseri Kyriakides ile Görüştü

Son Güncelleme :

02 Aralık 2021 - 23:13

/ 2 views kez okundu.
Sağlık Bakanı Koca, AB Sağlık Komiseri Kyriakides ile Görüştü
reklam

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Yüksek Düzeyli Sağlık Diyaloğu kapsamında Avrupa Birliği (AB) Sağlık Komiseri Stella Kyriakides ile video konferans yöntemiyle görüştü. Dört başlık üzerine gerçekleşen 1,5 saatlik görüşmede; COVID-19 ile mücadele, iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri, kanserle mücadele ve ruh sağlığı konuları ele alındı.

Bakan Koca konuşmasında; salgın sürecinin Türkiye’nin sadece siyasi ve ekonomik alanda değil, sağlık alanında da Avrupa Birliğine büyük güç katacağını gösterdiğini vurguladı. “Türkiye, sağlık alanında iş birliğinin uluslararası ilişkilerde en temel yapı taşlarından biri olduğuna inanan bir ülkedir. Pandeminin bize gösterdiği bir diğer gerçek de güçlü sağlık sisteminin önemi olmuştur. Salgının ilk anından itibaren dünyadaki tüm ülkeler, sağlık sistemlerinin gücü ve kapasitesi ölçüsünde sınamalardan geçerek mücadelelerine devam ediyorlar. Ancak bu mücadelenin tek başına yeterli olmadığı, iş birliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiş durumdadır” diyen Sağlık Bakanı, salgının ancak küresel dayanışma ile bitirilebileceği kaydetti.

AB Sağlık Komiseri Stella Kyriakides konuşmasında, AB ile Türkiye arasında yürütülecek yakın iş birliğinin önemine değindi. Yeni varyantlar, veri paylaşımı, aşılama ve diğer konularda yakın diyaloğun ve ortak çalışmanın devam etmesini arzuladıklarını ifade eden Kyriakides, “Türkiye’yi hızlı aşılama programı, bölgedeki acil sağlık durumlarına zamanlı müdahalesi, özellikle salgın sürecinde bölge ülkeleriyle dayanışması ve yaptığı katkılar için tebrik etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin COVID-19 ile mücadelesine dair detayları ve kapsamlı verileri paylaşan Koca, salgının başlangıcından itibaren 160 ülke ve 14 uluslararası kuruluşa katkı sağladıklarını, 11 ülkeye yaklaşık 2 milyon doz aşı yardımı yaptıklarını ve COVAX oluşumu aracılığıyla 10 milyon doz aşı hibe edilmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini hatırlattı. Covıd-19 ile mücadelenin, Türkiye’nin sağlık sistemi kapasitesi üzerinde bir baskı yaratmadığını ifade eden Sağlık Bakanı, “Başından itibaren küresel salgına karşı en hazırlıklı ülkelerden biri olmuştur ve bu alandaki tecrübelerini tüm taraflarla paylaşmaya hazırdır” dedi.

İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri başlığı kapsamında, Türkiye’nin sera gazı emisyonları düşük olan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Koca, bu rakamın AB’deki en iyi ülkelerin değerlerine yakın, OECD ortalamasının ise üçte ikisi düzeyinde olduğunu belirtti. Bakan Koca mevkidaşına Türkiye’nin bu alanda yürüttüğü projeleri ve eylem planlarını özetledi.

Ulusal Kanser Kontrol Programını oluşturan dünyadaki ilk 25 ülkeden birisi olduklarını vurgulayan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halihazırda yaygın görülen ve halk sağlığı açısından tavsiye edilen 3 kanser taramasını yaygın olarak yürütmekteyiz. Özellikle kadın kanserleri açısından özel bir yer tutan meme ve rahim ağzı kanserleri taramasında dünyaya örnek uygulamaları hayata geçirdik. Türkiye olarak uzun zamandır yürüttüğümüz başta önleme ve erken teşhis olmak üzere kanserle mücadelemizin Avrupa Birliği ile iş birliği içinde geliştirilerek devam etmesini arzulamaktayız. AB için bu alanda çizilen 5 yıllık yol haritasında, Türkiye olarak bu çalışmalarınızda birlikte hareket etmekten memnuniyet duyacağız. Bu konudaki iş birliğimizi ve kanserle mücadele alanındaki stratejilerimizi karşılıklı gözden geçirerek ortak projeler geliştirmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak 79 ilde faaliyet gösteren 181 “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi” bulunduğunu bildiren Bakan Koca, hasta hakkı temelinde bir ruh sağlığı yasası hazırlanması amacıyla çalışmaların sürdüğünü ve bu yasayla kronik ruhsal hastalığı olan bireylerin tedavilerinin temel olarak toplum içinde yapılmasının, istemsiz yatışların en aza indirilmesinin, yatarak tedavilerin en az kısıtlayıcı uygulamalarla ve hastanın görüş ve talepleri dikkate alınarak yürütülmesinin, insan hakkı ihlallerinin tamamen önüne geçilmesinin ve damgalama ile mücadele edilmesinin hedeflendiğinin altını çizdi.

Bakan Koca konuşmasını sağlık çalışanlarına teşekkür ederek bitirdi:

“Gündem maddeleri arasında yer almasa da değinmek istediğim son husus fedakâr sağlık çalışanlarımızdır. Bildiğiniz üzere benim teklifimle Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2021 yılı Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olarak ilan edilmiştir. Sağlık çalışanlarının COVID-19 sürecinde tüm dünya için üstlendiği rol ve adanmışlık, hiçbir zaman gündemin alt sıralarına düşemeyecek kadar büyüktür ve unutulmazdır. Bu vesileyle bir kez daha onlara minnettar olduğumu vurgulamak isterim.”

Görüşmenin sonunda “AB-Türkiye Arasında Sağlık Alanında Üst Düzey Diyalog Ortak Bildirisi” kabul edildi. Bildirinin tam metni:

AB ve Türkiye, sağlık alanında ortak ilgi ve iş birliği konularını görüştü

Avrupa Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides ve T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AB-Türkiye arasında sağlık alanında üst düzey diyaloğun ilk toplantısı için video konferans yöntemiyle ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi.

COVID-19 pandemisinde de görüldüğü üzere bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan salgınlar veya çevresel faktörler gibi ciddi sağlık tehditleri, sınır tanımamakta olup bu tehditlerle mücadele etmek için sınır ötesi iş birliği ve küresel düzeyde koordinasyon gerekmektedir.

Geçtiğimiz aylarda COVID-19 pandemisinin toplum ve sağlık sistemleri üzerindeki kayda değer etkisi hem AB hem de Türkiye’de hissedilmiştir. Bu kapsamda, Komiser Kyriakides ve Bakan Koca, COVID-19 pandemisi ile kısa vadede mücadele dahil olmak üzere sınır ötesi sağlık tehditleri konusunda AB ile Türkiye arasındaki iş birliğinin nasıl güçlendirileceği konusunda görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

AB ve Türkiye’nin kanserin önlenmesi, kanser tedavisi ve bakımı konularına yaklaşımlarına ek olarak iklim değişikliğinin halk sağlığına etkisi de toplantı gündeminde yer almıştır. Komiser Kyriakides ve Bakan Koca bu alanlarda iş birliğinin geliştirilmesine yönelik fırsatları görüşmüşlerdir.

Pandeminin toplumun ruh sağlığı ve refahına olan etkisi ışığında ortak bir ilgi alanı olan ruh sağlığı konusu da ele alınmıştır.

Komiser Kyriakides, toplantı sonrasında “Şüphesiz ki, COVID-19 halk sağlığının sınır tanımadığını bize göstermiştir. Bu noktada uluslararası iş birliği kilit bir öneme sahip ve bugün Sayın Bakan ile AB ve Türkiye’nin ortak ilgi alanları ve iş birliğimizin daha da geliştirilmesi gerektiğine ilişkin görüşme fırsatını elde ettiğimiz için büyük memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuşmuştur.

Bakan Koca, aday ülke olan Türkiye’nin Avrupa Birliği ile iş birliğinde bulunmaya ve iyi uygulamalarını ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etmiştir.

“İki senedir tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle savaşımız devam ederken ruh sağlığı, kronik hastalıklar, iklim değişikliğinin sağlık konularına etkisi ve bunların ekonomiye olumsuz etkileri gibi küresel çaptaki sorunlarla mücadele konusunda da kararlı olduğumuzu yinelememiz gerekiyor” şeklinde konuşan Bakan, AB ve Türkiye arasındaki Sağlık Alanındaki Üst Düzey Diyaloğun taraflar arasında iş birliğinin desteklenmesi ve Türkiye’nin üyelik süreci için önemli bir fırsat teşkil ettiğini belirtmiştir.

Bundan sonra Avrupa Komisyonu ve Türkiye arasındaki temaslar teknik düzeyde devam edecektir. Komiser ve Bakan, yapılan görüşmenin değerlendirilmesi ve Avrupa Birliği ve Türkiye’nin sağlık alanında yakınlaştırılması amacıyla diyaloğun 2022 yılında devam ettirilmesi yönünde mutabık kalmıştır.

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.